Największe festiwale młodzieży na świecie

Młodzież to najczęstszy uczestnik wszelkiego rodzaju festiwali muzycznych. To właśnie w tym wieku poznaje się najwięcej zespołów i pragnie zobaczyć je w wykonaniu na żywo. Na świecie organizowanych jest coraz więcej imprez, które pozwalają im spełnić swoje marzenia. Niektóre z nich są darmowe, niektóre kosztują dużo pieniędzy, ale na wszystkie z nich przychodzą całe tłumy młodych ludzi. Jakie są największe festiwale młodzieżowe na świecie? 

Donauinselfest

Rekord świata, jeśli chodzi o wszelkie festiwale świata należy do austriackiego „Donauinselfest”. W najlepszych latach swojej działalności przybywało tam po 3 miliony osób naraz. Większość to szukająca wrażeń młodzież, która przyjeżdża też w celach oszczędnościowych. Wstęp jest całkowicie darmowy. Nie dziwi zatem tak wysoka frekwencja.

Duża ilość młodzieży wynika między innymi z jakości wykonawców. W Europie istnieje mnóstwo darmowych festiwali, jednak tylko na nielicznych zobaczymy muzyków z czołówki zestawień billboardu. Na „Donauinselfeście” grali między innymi Scorpions, Bonnie Tyler, Bloodhound Gang czy Gigi d’Agostino. Gdyby policzyć ceny biletów tych wykonawców z osobna uzbierałoby się kilkaset euro.

Woodstock

Jeden z największych festiwali dla młodzieży (i nie tylko) na świecie odbywa się w Polsce. Najczęściej w miejscowości na wschodzie Polski, czyli Kostrzynie nad Odrą. Obecnie festiwal zmienił nazwę na „Pol’and’Rock Festival”. Również darmowa impreza zgromadziła w 2011 roku aż 700 000 osób. Działo się to w czasie koncertu znanego zespołu The Prodigy.

„Woodstock” nie jest wydarzeniem czysto muzycznym. Coraz częściej odbywają się tam wydarzenia kulturalne: występy aktorskie na scenie, przeglądy innych kultur czy wioski tematyczne. Równie dobrze można tam spotkać przedstawiciela religii chrześcijańskiej, jak i buddyjskiej czy hinduistycznej. Przedstawiciele często zbierają fundusze na potrzebujących. Impreza jest powiązana bezpośrednio z Jurkiem Owsiakiem i Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy.

Mawazine

Mnóstwo młodzieży z Europy czy Stanów Zjednocznych zjeżdża się raz do roku do Maroka. To właśnie tam odbywa się „Mawazine Festiwal”, gdzie notowało się frekwencję na poziomie 2,6 miliona uczestników. Odbywa się on w stolicy kraju, czyli Rabacie. Wielkim atutem festiwalu jest pewna egzotyczność, gdzie gra dużo wykonawców lokalnego pochodzenia. Młodzież z innych kontynentów ma okazję posłuchać innej muzyki niż zazwyczaj. Nie znaczy to, że na festiwalu brakowało gwiazd. Do najbardziej znanych należeli Mariah Carey, Rod Steward czy Whitney Houston.

Coachella

Wielkość festiwalu nie zawsze łączy się z liczbą ludzi. Najbardziej prestiżowym festiwalem na świecie młodzież uznaje „Coachellę”, gdzie grają najbardziej uznani wykonawcy ze Stanów Zjednoczonych (i nie tylko). Odbywa się w mieście Indio w stanie Kalifornia, a konkretnie na terenie znanego klubu polo, czyli Empire. Festiwal cechuje się dużą różnorodnością gatunkową. Na scenach spotkamy zarówno gwiazdy hip-hopu (Kanye West, Wu Tang-Clan), popu (Beyonce, Madonna), elektroniki (Aphex Twin, The Weeknd), jak i rocka (Red Hot Chilli Peppers, Tame Impala).